Novinky
You are here: Home / Turnaje 2013 / Turnaj GPX Dvory nad Žitavou 9/ 2013
Turnaj GPX Dvory nad Žitavou 9/ 2013

Tradičný 9. ročník memoriálu Jána Vadkertiho spustil šachovú GPX sériu na Slovensku v tomto školskom roku. Turnaj sa konal v poslednú septembrovú sobotu (28.9. 2013)  v Dome kultúry v dedinke Dvory nad Žitavou pri Nových Zámkoch. V herných priestoroch prebiehali naraz 2 turnaje: jeden pre hráčov narodených v roku 1999 a neskôr (no bez horného limitu na rating) a druhý pre všetkých ostatných hráčov. Oba turnaje boli 9-kolové, na 2 x 15 minút.

Herné prostredie bolo veľmi príjemné, okrem zaujímavých malieb na stenách sa mohli deti v podstate non-stop občerstvovať jabĺčkami, viacerými druhmi nápojov alebo rôznymi slanými jednohubkami, ktoré napiekli miestne mamy.

DnŽ 2 DnŽ 1

Na turnaji som sa zúčastnil s oboma synmi – Ondrejom i Jankom. Keďže po takmer 4 letných mesiacoch to bol ich prvý turnaj mimo domu, očakávania neboli veľmi vysoké. Podľa predpokladov dostali obaja v 1.kole nasadených hráčov a to s ratingami okolo 1500-1600. Neostalo mi teda nič iné, len im zaželať veľa šťastia a poradiť, aby sa od lepších súperov niečo naučili. V nasledujúcich kolách však už začali bodovať aj oni – niekedy len jeden z nich, niekedy obaja. S výnimkou 5. a 9.kola mi teda vždy aspoň jeden z nich urobil radosť.

Za zmienku stojí Ondrejova remíza s hráčkou Simon Dóra z Šk Senec, kedy sa obaja vo svojich úvodných postavenia zabetónovali s jazdcami, strelcami a pešiakmi až tak, že ani jeden z nich nemal odvahu pustiť sa do hradieb protivníka. Ondrej preto ratingovo podstatne silnejšej hráčke ponúkol remízu a tá ju, na moje prekvapenie, aj prijala.

Detského turnaja sa síce zúčastnilo 51 hráčov, ale až 11 z nich bolo pre vysoký rating, či vek, z celkového GPX poradia vylúčených.
Ondrej ma celkovým bodovým ziskom celkom potešil, keďže dosiahol 4,5 boda a umiestnil sa tak na 27.mieste (resp. na 16. mieste spomedzi GPX hráčov).
Jankov výkon bol slabší – získal len 3 body a celkové 41., resp. 30. GPX miesto, no na druhej strane dokázal takmer každú partiu zahrať za 5 minút…

DnŽ 6

U obidvoch chlapcov je stále čo zlepšovať. Chyby, ktoré častokrát spôsobili prehru celej ich partie, boli skôr z tých základných a v kombinácii s momentálnou nepozornosťou vždy spustili skazu na ich strane šachovnice.