Novinky
You are here: Home / Turnaje 2014 / Školské majstrovstvá BA 5 10/ 2014

Školské majstrovstvá BA 5 10/ 2014

Po roku sa začiatkom októbra opäť stretli mladí šachisti a šachistky petržalských základných škôl na Majstrovstvách 5-teho bratislavského obvodu. Účasť 57 detí, z toho 48 žiakov a 9 žiačok, nielen prekonala všetky minulé ročníky, ale aj najoptimistickejšie očakávania organizátorov. Vďaka svedomitému prístupu škôl  sme však zvládli aj túto métu. Ale priestory Centra voľného času Gessayova 6, kde sa turnaj odohrával, nám už o rok môžu byť tesné.

Mimoriadne dramatický bol turnaj chlapcov. Pomyselný pelotón hráčov počas celého priebehu turnaja viedli Ondrej Vadila zo ZŠ Tupolevova a Daniel Chlpek zo ZŠ Gessayova. Po remíze vo vzájomnej partií v predposlednom 6. kole v záverečnom kole obaja zvíťazili a spoločne preťali cieľovú pásku. Nepomohli ani pomocné kritéria, a tak musel rozhodnúť doplnkový priamy súboj. V prvej partii s obrátenými farbami oproti riadnej turnajovej sa opäť zrodila remíza. Hlavný rozhodca Stanislav Vlček tak vytiahol posledný tromf z rukáva, v tretej vzájomnej partií Danko Chlpek dostal biele figúry a minútu času na rozmýšľanie navrch, avšak remíza znamenala celkový úspech čierneho. Ondrej Vadila ustál ohrozenú pozíciu a nakoniec sa radoval nielen z výhry, ale aj z titulu Majstra piateho obvodu Bratislavy.
P1060986
Tretie miesto nečakane obsadil Štefan Ács zo ZŠ Černyševského, ktorý predstihol niekoľko kvalitných a šachovo skúsenejších protihráčov. Odmenou je mu, rovnako ako prvým dvom, postup do krajského kola, ktoré sa bude konať v polovici novembra v priestoroch ŠK Slovan Bratislava na Gessayovej ulici.

V súťaži dievčat ani tretí rok po sebe nezaváhala tretiačka Simona Barnášová zo ZŠ Gessayova. S ľahkosťou porazila všetkých 8 svojich súperiek, čím prispela k suverénnemu triumfu ZŠ Gessayovej v súťaži škôl so ziskom 14,5 bodu.
Druhé miesto z minulého roku obhájila so ziskom 6,5/8 Kristína Hrbeková zo ZŠ Černyševského (12,5 b.), tretia s polbodovým odstupom bola Aneta Galbavá zo ZŠ Holíčska (11 b.). Ich školy pri účasti spolu 9 škôl obsadili rovnaké priečky aj v konečnom poradí. Všetky tri dievčatá sa môžu radovať aj z postupu do krajského kola, kde ich však budú čakať nepochybne ťažšie súperky. Náhradníkmi na postup do krajského kola sú hráči umiestnení na 4-tých miestach, teda Filip Brucháč (ZŠ Prokofievova) a Katka Balleková (ZŠ Lachova)

Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na zdarnom priebehu podujatia, špeciálne Mirke Šutorovej z CVČ Gessayová a p. Viere Barnášovej, ktorá rozhodovala turnaj dievčat, ako aj všetkým vedúcim, ktorí sprevádzali družstvá svojich škôl.

P1060988-SMILE

Celkové výsledky súťaže môžete nájsť aj na stránkach:

Chlapci: http://www.chess-results.com/tnr145608.aspx?lan=4&art=1&wi=821

 

Dievčatá: http://www.chess-results.com/tnr146255.aspx?lan=4&art=1&wi=821

 

 

Stano Vlček

 

 

About admin

Comments are closed.