Novinky
You are here: Home / Turnaje 2016 / XLIII.ročník Memoriálu Ondreja Rintela 8/ 2016
XLIII.ročník  Memoriálu Ondreja Rintela 8/ 2016

XLIII.ročník Memoriálu Ondreja Rintela 8/ 2016

19. – 22. augusta 2016 sa uskutočnil už 43. ročník šachového turnaja mládeže Memoriál Ondreja Rintela. Je to  mládežnícky turnaj s  najdlhšou tradíciou na Slovensku a hrá sa na počesť jeho zakladateľa, neúnavného organizátora a trénera mládeže Ondreja Rintela, ako aj na počesť výročia SNP.

P1110495

43. ročník turnaja spoločne zorganizovali Šachový klub Doprastav Bratislava, Šachový klub Slovan Bratislava a Šachový krúžok mládeže Dunaj. Turnaj riadil syn zakladateľa turnaja Boris Rintel, s organizáciou a rozhodovaním mu pomáhali Igor Poláčik a Peter Macko. Turnaj sa hral v priestoroch ŠK Slovan Bratislava v ZŠ Černyševského 8 v bratislavskej Petržalke. Podujatie, podobne ako minulé ročníky, finančne podporila firma TrustPay, a.s.

P1110498 P1110494

Turnaj sa hral na 7 kôl, tempom 2 x 90 minút na partiu s prídavkom 30 sekúnd na každý ťah. Štartovalo v ňom 19 účastníkov. O medailové pozície sa podľa očakávania pobila prvá nasadená trojica najstarších a najskúsenejších hráčov Miroslav Macko, Igor Lintner a Jakub Suchánsky, všetci z klubu KŠN Bratislava. Všetci traja nižšie nasadených hráčov porážali, síce nie bez odporu, ale v zásade bez toho, že by boli sami vážnejšie ohrození, a tak sa dalo očakávať, že o rozdelení medailí rozhodnú ich vzájomné partie. Ale Keďže Jakub porazil Igora, Igor Mira, a Miro Jakuba, všetci traja skončili turnaj so 6 bodmi zo 7 partií a rozhodli tak až minimálne rozdiely v pomocných kritériách. Buchholz mali prví dvaja, Miro a Jakub, rovnaký. V Mirov prospech však hovorila vzájomná partia. Víťazom turnaja sa tak stal Miroslav Macko, druhé miesto obsadil Jakub Suchánsky a len o pol bodu Buchholzu tretí skončil Igor Lintner. Zaujímavosťou je, že ak by mal Igor o pol bodu lepší Buchholz, prvá trojica by mala aj všetky pomocné kritériá rovnaké (Buchholz, vzájomné zápasy, počet výhier) a musel by sa tak konať doplnkový bleskový miniturnaj. Ďalšou zaujímavosťou je, že presne v rovnakom poradí sa táto trojica umiestnila aj vlani, ale na 2.-4. mieste, za víťazným Petrom Mackom, Mirovým starším bratom, ktorý už v tomto ročníku pre vekovú hranicu štartovať nemohol.   Na putovnom pohári, ktorý strávi u Mackovcov ešte minimálne ďalší rok, tak už čoskoro pribudne aj Mirovo meno. Okrem putovného pohára bol víťaz odmenený aj ďalším pohárom, ktorý mu zostane natrvalo a prví traja dostali aj medaily, diplomy a finančné ceny. Zemiakovú medailu, za ktorú ešte tiež bola finančná cena, po dobrom výkone vybojoval Šimon Šalgovič z ŠK Doprastav Bratislava. Z troch zúčastnených dievčat si od začiatku najlepšie počínala Olexandra Strelbitska z ŠK Dúbravan a aj v konečnom účtovaní ziskom 4 bodov predbehla svoje konkurentky o jeden bod a získala tak cenu pre najlepšie dievča turnaja. Celkove 5. miesto v turnaji obsadil Adrián Zetocha, ktorý sa ako jediný stretol komplet s celou prvou nasadenou trojicou a riadne ju potrápil, vo viacerých kolách dohrával ako posledný. Žiaľ, tentoraz jeho kvalitný výkon stačil len na sladkú odmenu, ale Adrián má veľký potenciál a v budúcnosti si to ešte určite vynahradí. Sladkú odmenu dostali aj všetci ostatní účastníci, ktorým sa darilo viac-menej podľa predpokladov a celkové poradie približne kopírovalo nasadenie hráčov podľa ELA. Najmä tí mladší získavali cenné skúsenosti z hrania vážnych partií, ktoré určite v budúcnosti zúročia.

P1110500 P1110524

Niektorí účastníci turnaja sa tiež zúčastnili sprievodnej riešiteľskej súťaže. Obidve súťažné úlohy správne vyriešili traja. Víťazom sa stal Šimon Šalgovič, ktorý ako prvý odovzdal správne riešenie. O druhom ocenenom mieste spomedzi tých, čo správne vyriešili úlohu, rozhodol žreb. Šimon vylosoval Igora Lintnera.

Celý turnaj prebiehal v pokojnej a priateľskej atmosfére a plne v rámci fair-play. U účastníkov tak mladého veku (viacero detí malo pod 10 rokov) bolo až obdivuhodné, že všetci už vedeli ako sa má na šachovom turnaji správať – žiadny hluk, neporiadok, či behanie v hracej miestnosti, podanie si rúk pred aj po partii bolo samozrejmosťou. Navyše si účastníci turnaja po dohraní partie ochotne nahrali svoju partiu do databázy, čím ušetrili prácu organizátorom. Turnajovú pohodu dopĺňalo zabezpečené občerstvenie v podobe nápojov aj niečoho na zahryznutie, o servírovanie ktorého sa počas celého turnaja starala mama Danka Chlpeka – pani Radka Martišová.

P1110504

Počas prvého dňa turnaja sa v susednej miestnosti uskutočnilo aj školenie pre vedúcich šachových krúžkov a rodičov pod vedením FM Stanislava Vlčeka. Zúčastnilo sa ho približne 10 účastníkov. Jednotlivé prednášky si môžete prezrieť na https://www.youtube.com/watch?v=nERiZ6kEGOo