Novinky
You are here: Home / PREČO ŠACH

PREČO ŠACH

Prečo hrať šach s nami ?

Máme pekné priestory v budove školy.
Máme skúseného trénera, ktorý je aj šachovým hráčom.
Sme z roka na rok lepší, výkonnostne rastieme.
U nás veľa neplatíte.
Tréningy sú raz týždenne.
Sme dobrá partia detí.

trening3

Prečo vôbec hrať šach?

Naučíme sa hrať hru, ktorú voľakedy hrávali králi.
Je to logická hra, veľmi kreatívna s množstvom ťahov, fígľov a kombinácií.

Zabavíme sa, veľa získame a rozumne využijeme svoj voľný čas.
Všetci sa radi hráme. Hra, napätie, neočakávaný výsledok – aj to je šach!

Môžeme hrať všetci, malí aj veľkí.
Dievčatá, chlapci, tatinovia, maminy i starí rodičia. Kto má chuť, môže prísť a “bojovať” s “nepriateľským vojskom” na šachovnici. Šach začínajú hrať už deti v predškolskom veku. Najstarší  hráči majú niečo nad 80 rokov.
Sach-dudinka  P1070766

Zlepšíme sa v učení.
Šach má presne určené pravidlá. Tie musíme mať v malíčku. Okrem nich naberáme stále viac a viac vedomostí na tréningoch, doma i na turnajoch. Spôsoby otvorenia, druhy obrán, koncovky a iné zaujímavosti. Ani tí najlepší hráči nevedia všetko. Neustále sa vzdelávajú, študujú literatúru, navštevujú prednášky a svoje poznatky uplatňujú pri hre.

Učíme sa byť zodpovední.
Pri hre zvažujeme všetky možné ťahy a snažíme sa vybrať tú najlepšiu možnosť. Jeden chybný ťah môže pokaziť šance na víťazsvo. Za každý svoj ťah nesieme zodpovednosť.

Šach pomáha udržať pozornosť.
Deti, ktoré sú živé a nevedia obsedieť, potrebujú záťaž. Nielen pre telo, ale aj na mozog. Nie je nič lepšie, ako šachová hra v kombinácii s iným športom, ktorý vyžaduje poriadnu kondičku. Šach vyžaduje kľud a plnú koncentráciu na konkrétnu situáciu na šachovom bojisku.
Dubr5  Zac5

Víťazstvo, Remíza a Prehra.
Šachová hra má len 3 výsledky. Dáme mat, hurá, sme víťazi, uväzníme nepriateľovho kráľa. Po druhé ) remízujeme. Hra končí nerozhodne, každý získame 0,5 boda. Alebo prehráme. Čaro je v tom, že postupom času sa naučíte prehrávať, čo je veľmi dôležité pre život. Statočne prijať prehru, nevzdávať sa, hrať ďalej a bojovať o víťazstvo v ďalších a ďalších partiách.

Ani veľa peňazí, ani veľa potrieb.
Šach je “lacný “ šport a dostupný pre každú rodinu. Stačí mať šachovnicu so šachovými figúrkami. A to je celá výbava. Žiadny dres, žiadna prilba, žiadne “kopačky”. Kluby sú plne vybavené a doma si môžeme partiu zahrať aj na počítači so súpermi z rôznych krajín. Dnes je k dispozícii aj veľa šachových programov, pomocou ktorých sa môžeme samostatne a kvalitne pripravovať v domácom prostredí.
Zac Febr1

Disciplína a pravidlá slušnosti.
To je to, čo dnes privíta každý rodič a čo nám chýba. Pri šachu existujú aj také pravidlá, ako podanie ruky pred a po partii, postavenie figúrok do pôvodného postavenia. Nikto po nás neupratuje. Pri partiách je ticho, žiadne telefonovanie, musíme byť ohľaduplní voči ostatným hráčom. Nesmieme behať a spoluhráčom sa vysmievať, ak prehrali. Tak, tu máme ešte medzery!

Ešte váhate, či sa prihlásiť na šach ?
Porozmýšľajte, radi Vás uvidíme v našom klube ŠK Slovan.

 

Leave a Reply